انتصاب 4 مدیرکل جدید در سازمان امور مالیاتی کشور
شناسایی فرار مالیاتی 3 هزار میلیارد تومانی در خراسان رضوی
نمایش همه
محکومیت مؤدی متهم به جعل اسناد مالیاتی در همدان

محکومیت مؤدی متهم به جعل اسناد مالیاتی در همدان

با هدف توسعه عدالت مالیاتی صورت گرفت؛

محکومیت مؤدی متهم به جعل اسناد مالیاتی در همدان

مدیرعامل یک شرکت ارائه‌کننده خدمات به دستگاه‌های اجرایی و دولتی در زمینه تامین نیروی انسانی به جعل و استفاده از سند مجعول محکوم شد و از فرار مالیاتی ۲۴ میلیارد ریالی این شرکت جلوگیری به عمل آمد.

ﺳﻪشنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ | Article Rating

http://www.intamedia.ir/news/ID/29756

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، کم نیستند افرادی که برای رسیدن به مقاصد خاص و تحقق اهداف خود به هر وسیله و یا بهتر بگوییم به هر حیله و نیرنگی دست می‌زنند. برخی به دروغ متوسل می‌شوند برخی رشوه می‌دهند و رشوه می‌گیرند و برخی هم با تغییر و قلب واقعیت و آشکار نکردن حقیقت در چیزی مبادرت به ارتکاب جرمی تحت عنوان جعل می‌کنند. در قوانین کشور ما جرم جعل در زمره جرائم غیر قابل بخشش عنوان شده است.

بر این اساس در نظام مالیاتی هم در مواردی مشاهده شده است که برخی مؤدیان برای کتمان یا کمتر نشان دادن درآمد خود اقدام به انجام تخلفاتی همچون دست‌کاری اسناد و مدارک جهت فریب مراجع رسمی می‌نمایند که اتفاقاً دستشان هم در اغلب موارد رو شده است. به طور مثال در یکی از اخیرترین موارد، مدیرعامل یک شرکت خدماتی در استان همدان در پی مبادرت به جعل و استفاده از سند مجعول عادی و رسمی و با پیگیری حراست سازمان امور مالیاتی کشور از سوی دادگاه کیفری این استان به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

جریان از این قرار بود که با بررسی پرونده‌های مالیاتی یک شرکت خدماتی در زمینه تامین نیروی انسانی دستگاه‌های اجرایی و دولتی در سال ۱۳۹۸ مشخص شد شرکت‌ مذکور پاسخ استعلام‌های اداره کل امور مالیاتی استان همدان درخصوص میزان دریافتی این شرکت‌ از کارفرمایان طرف قرارداد یعنی شرکت انتقال گاز ایران، شرکت تولید برق شهید مفتح، شرکت مدیریت تولید برق بیستون، شرکت کشت و صنعت پگاه و پارک علم و فناوری استان را جعل کرده و با درج مبالغی کمتر از مبلغ دریافتی واقعی و ارائه آنها به هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی، قصد فریب نمایندگان هیئت برای تعدیل میزان مالیات و فرار مالیاتی در پرونده مالیات بر ارزش افزوده شرکت در سنوات ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ را داشته‌ است.

در این راستا با انجام اقدام لازم از سوی حراست سازمان امور مالیاتی کشور از فرار مالیاتی شرکت مذکور به مبلغ ۲۴.۹۴۳.۷۶۳.۹۴۵ ریال جلوگیری به عمل آمد و ضمن صدور حکم برائت درخصوص اتهام فرار مالیاتی در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ با توجه به نظریه کارشناسی (فاقد بدهی بودن شرکت)، موضوع جعل از طریق معاونت حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور در مراجع قضایی طرح و پیگیری شد.

اما چه عواملی موجب شد تا این مؤدی بتواند به انجام این تخلفات مبادرت نماید؟ براساس اطلاعات بدست آمده از حراست سازمان امور مالیاتی کشور، آشنایی مؤدی با فرآیند و نحوه انجام استعلامات اداره کل و همچنین کارفرمایان مربوطه و نیز شناخت سلسله مراتب اداری و امضاها و مهرهای مربوط به تمام بخش‌های ذی‌ربط در ادارات و شرکت‌های طرف قرارداد خود، زمینه ارتکاب این تخلف را فراهم کرده است.

با توجه به موضوع فوق به نظر می‌رسد مکانیزه و الکترونیکی شدن فرایند کلیه استعلامات و مکاتبات اداری سازمان امور مالیاتی با سایر دستگاه‌ها و تبادل و ارسال سیستمی تمامی مکاتبات بین دستگاه‌ها و ادارات و پرهیز از ارسال سنتی یا دستی مکاتبات مذکور، تأثیر بسزایی در کاهش این قبیل تخلفات داشته باشد.

تصاویر

  • محکومیت مؤدی متهم به جعل اسناد مالیاتی در همدان

Demo Description


توضیحات

This will close in 20 seconds