*ایران رژیم اشغالگر قدس را تنبیه کرد*
«دستیار مردمی سازی» رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور منصوب شد/مردم در اولویت های اصلی سازمان امور مالیاتی
نمایش همه
مالیات بر ارزش افزوده فشاری بر تولیدکننده وارد نمی‌کند

مالیات بر ارزش افزوده فشاری بر تولیدکننده وارد نمی‌کند

مالیات بر ارزش افزوده فشاری بر تولیدکننده وارد نمی‌کند

با اجرای مالیات بر ارزش افزوده از طریق سامانه مؤدیان، تولیدکنندگان می ‌توانند مالیات بر ارزش افزوده پرداختی خود را مسترد کنند. بنابراین فشاری به تولیدکننده وارد نخواهد کرد.

چهارشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ | Article Rating

http://www.intamedia.ir/news/ID/29809

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به گزارش مورخ ۱۴۰۳/۰۱/۲۱ روزنامه جوان با تیتر «شلیک مالیات ارزش افزوده بر پیکر تکیده تولید!» توضیح داد: افزایش یک واحد درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۳ انجام شده است. البته نظام مالیات بر ارزش افزوده از جمله مالیاتهای مبتنی بر مصرف است که در حال حاضر در بیش از ۱۶۰ کشور در دنیا از آن به عنوان یک پایه مالیاتی اساسی استفاده می کنند و البته که مقایسه نسبت مالیات بر ارزش افزوده به تولید ناخالص داخلی در ایران و سایر کشورها نشان می‌ دهد که این نسبت در کشور ما از میانگین هم بسیار کمتر است.

با توجه به ثابت بودن نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ۹ سال گذشته تاکنون، از طریق افزایش این نرخ مالیاتی و کاهش همزمان نرخ مالیات بر اشخاص حقوقی، می توان ضمن اصلاح نظام و کاهش فشار مالیات بر واحدهای تولیدی و افزایش درآمدهای مالیاتی را همزمان داشت.

در همین حال اگر مالیات بر ارزش افزوده از طریق سامانه مؤدیان اجرایی شود، تولیدکنندگان می توانند مالیات بر ارزش افزوده پرداختی خود را مسترد کنند. این امر موجب می شود بار مالی این پایه مالیاتی برعهده مصرف کننده نهایی و نه تولیدکننده قرار گیرد. با توجه به اراده دولت در اجرای قانون تسهیل تکالیف مؤدیان جهت اجرای قانون پایانه‌ های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، شرایط لازم برای اجرایی شدن این پایه مالیاتی است و علاوه بر این به دلیل سازوکارهای تشویقی مالیات بر ارزش افزوده برای صادرات، احتمال آنکه آسیبی از محل افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده به فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان وارد شود، پایین است.

از سوی دیگر بر اساس وزن‌های سبد کالا و خدمات مصرفی خانوار شهری بانک مرکزی، نزدیک به ۷۱ درصد از کالا و خدمات مصرفی مردم معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند. لازم به ذکر است طبق سبد هزینه بانک مرکزی، این نسبت در خصوص خوراکی ها و نوشیدنی ها به ۸۴ درصد افزایش می یابد. به عبارت دیگر مالیات بر ارزش افزوده در ایران به کالاهای اساسی و مواد غذایی یعنی مایحتاج اصلی مردم اصابت نمی کند؛ بنابراین افزایش یک واحد درصدی این مالیات، معیشت گروه های کم درآمد را به خطر نمی اندازد.

منبع: شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)

تصاویر

  • مالیات بر ارزش افزوده فشاری بر تولیدکننده وارد نمی‌کند

Demo Description


توضیحات

This will close in 20 seconds