سازوکارهای حمایتی تحقق شعار سال با لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم میسر می شود
تهیه اظهارنامه پیش فرض، گامی مهم در جهت هوشمندسازی نظام مالیاتی
نمایش همه
دانه درشت‌ها در تور مالیات / فشار مالیاتی از گُرده ضعفا برداشته شد

دانه درشت‌ها در تور مالیات / فشار مالیاتی از گُرده ضعفا برداشته شد

بازخوانی گزارش ایسنا از دستاوردهای نظام مالیاتی؛

دانه درشت‌ها در تور مالیات / فشار مالیاتی از گُرده ضعفا برداشته شد

اقدامات و رویکردهای تحولی نظام مالیاتی منجر به موفقیت‏ها و دستاوردهای ملموس گشته و موجب شده این موضوع موردتوجه رسانه های مهم کشور قرار گیرد و هر کدام، بخشی از این دستاوردها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند.

دوشنبه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ | Article Rating

http://www.intamedia.ir/news/ID/29736

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، تحرک و پویایی نظام مالیاتی با روی کار آمدن دولت سیزدهم در عرصه عمل با موفقیت‏های مشهودی توام گشته و امیدها برای شفاف سازی و تحقق اقتصادی پویا مبتنی بر درآمدهای پایدار و عدالت مالیاتی افزایش یافته است. از اینرو، اقدامات و دستاوردهای تحولی سازمان امور مالیاتی، موردتوجه اغلب صاحبنظران و رسانه های مهم و منصف کشور قرار گرفته است. برای نمونه، «خبرگزاری ایسنا»، در تازه ترین گزارش اقتصادی با عمل به رسالت اجتماعی خویش، برخی اقدامات و دستاوردهای مهم نظام مالیاتی را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

در این گزارش آمده است:

تلاش دولت برای ایجاد عدالت مالیاتی در دو سال گذشته ثمرات خوبی داشته که از جمله آن می ‌توان به هوشمند شدن نظام مالیاتی از طریق سامانه مودیان، جلوگیری از فرارهای مالیاتی، کاهش فشار بر مشاغل خرد و معافیت مالیاتی تا ۱۴۴ میلیون تومانی اصناف اشاره کرد.

نظام مالیاتی کشور هم ‌اکنون برآن است تا به معنای واقعی کلمه عدالت مالیاتی را ایجاد کند. چه بسا گلایه بسیاری از مودیان نه از میزان پرداخت مالیات که از بی ‌عدالتی باشد. در همین راستا مواردی از جمله نقل و انتقال سهام شرکت‌های غیر بورسی به صورت سیستمی به اجرا درآمد. در حالی که مردم قبلا به صورت حضوری مراجعه حضوری می‌ کردند. یا در بحث مالیات ارث و مالیات بر مستقلات، برنامه ‌ریزی شد که به صورت حداکثری از مراجعه حضوری مردم به ادارات مالیاتی جلوگیری کنیم.

یکی از اقدامات سازمان امور مالیاتی، افزایش تعامل دولت با مشاغل، اصناف و بازاریان است. با این تعامل بستر لازم برای تامین منابع حقه دولت نیز تامین می ‌شود.

بخشی از بی ‌عدالتی موجود نشات گرفته از نظام سنتی مالیات ‌ستانی است که اجرایی شدن قانون پایانه ‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در دی ماه سال ۱۴۰۲ به نوعی الگوی مالیات ‌ستانی را در کشور تغییر داد. انتظار می‌ رود با هوشمند شدن نظام مالیاتی، به صورت موردی و مصداقی و نیز به صورت فرایندی با فرار مالیاتی مبارزه شود.

دولت، نظام مالیاتی را بر دانه درشت‌ها و کسانی متمرکز کرد که از حجم بیشتری از فعالیت‌های اقتصادی استفاده می‌ کنند و در عین حال تلاش کرد بار مالیاتی از گرده ضعفا و مودیان کوچک بردارد. یکی از مصادیق این مهم در لایحه بودجه ۱۴۰۳ دیده شد. در این قانون سقف معافیت مالیاتی برای اصناف نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته که از ۴۷ میلیون تومان قبل به حدود ۱۴۴ میلیون تومان در حال حاضر رسیده است.

با همه اقداماتی که برای ایجاد عدالت مالیاتی در سه سال گذشته صورت گرفت، برخی تلاش داشتند چهره نظام مالیاتی را خدشه ‌دار کنند و به طور مثال در موضوع اخذ مالیات از طلافروشان و پزشکان که مطالبه عمومی بود، حاشیه ‌سازی کردند. این در حالی است که بنا به گفته رییس کل سازمان امور مالیاتی فقط ۳۵ تا ۳۶ هزار میلیارد تومان مالیات برای مشاغل در نظر گرفته شد که حدود ۹۰ درصد مالیات‌ها زیر ۲۰ میلیون تومان است.

با این وجود، پس از صدور اطلاعیه الزام مشاغل چهارگانه برای ثبت در سامانه مودیان از ابتدای دی ماه ۱۴۰۲ صاحبان مشاغل با میزان فروش بیش از ۱۸ میلیارد تومان در شش ماهه نخست سال گذشته، مشاغلی با هر میزان فروش کالا بر اساس موضوع جزء ۲ بند ط تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۲، طلافروشان و فروشندگان مواد معدنی ملزم شدند از ابتدای دی‌ماه در سامانه مودیان، صورتحساب الکترونیکی صادر کنند. هیچ نوع افزایش پایه مالیاتی برای فروشندگان و خریداران تعیین نشد اما عدم صدور صورتحساب الکترونیکی مشمول جرائم مالیاتی شد.

جلوگیری از فرارهای مالیاتی، از کارهای مهمی بود که در این دولت کلید خورد. سال گذشته کسانی که با حساب‌های غیرتجاری اقدام به فرار مالیاتی می‌ کردند، شناسایی شدند. همچنین برخی افراد تلاش می‌ کردند با اطاله فرآیند شکایت و اعتراض به مالیات حداکثر استفاده را از کاهش ارزش پول ببرند که حکم خوبی در مجلس در این زمینه تصویب شد که برای بدهی‌های قطعی شده مالیاتی که فرآیند دادرسی را طی کرده، به اندازه بدهی که طی شده از حساب ابربدهکاران بانکی برداشت شود.

در سال ۱۴۰۲ بخشودگی ۱۰۰ درصد مالیاتی در نظر گرفته شد. برای اشخاص حقیقی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و اشخاص حقوقی دو میلیارد تومان بخشودگی مالیاتی تعیین شد تا پرونده ‌ها مختومه شود. همچنین امکان بخشودگی ۱۰۰ درصدی برای کسانی که نسبت به مالیات اعتراض داشتند، ایجاد شد. هدف این است که افراد با آسودگی خاطر به کسب و کار خود بپردازند.

تصاویر

  • دانه درشت‌ها در تور مالیات / فشار مالیاتی از گُرده ضعفا برداشته شد

Demo Description


توضیحات

This will close in 20 seconds